Shutterstock’ta Görsel Nasıl Satılır?

img

Fotoğrafçı olarak para kazanmak istiyorsanız Shutterstock‘ta görsel satabilirsiniz. Bu işin nasıl yapıldığını ve başarılı olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazıda öğreneceksiniz.

Shutterstock‘ta Görsel Satışı: Satıcı Olarak Nasıl Kayıt olunur?

Shutterstock, dünya çapında stok fotoğrafçılık için en önemli platformlardan biridir. Burada fotoğrafçılar tarafından indirilmek üzere milyonlarca görüntü sunulmaktadır. Her satışta,fotoğrafçı çeşitli faktörlere bağlı olarak fotoğraf için bir komisyon.
 • Herkes Shutterstock’ta satış yapabilir. Satıcı olarak bir hesap oluşturduğunuzda, kendi resimlerinizi yüklemeye başlayabilirsiniz.
 • Bunu yapmak için, send.shutterstock.com adresine gidin ve buradan kaydolun. Kayıt olduktan sonra hesabınızı onayladıysanız hemen başlayabilirsiniz.

Shutterstock’ta görsel yükleyin ve satın

Kayıt işlemleri bittikten sonra, ilk fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz.
 • Bunu yapmak için kontrol panelinizin ana sayfasındaki “Görüntüleri yükleye gidin.
 • Yükleme yöneticisinde, artık sürükle ve bırak özelliğini kullanarak görüntüleri kolayca ekleyebilirsiniz.
 • Piksel grafiklerini JPEG dosya formatında yüklersiniz , vektör grafikler için EPS’yi kullanırsınız. Piksel grafiklerin Shutterstock tarafından kabul edilebilmesi için minimum dört megapiksel çözünürlüğe sahip olması gerekir.
 • Bir sonraki sayfada bir açıklama ve anahtar kelimeleri belirtmeniz gerekir. Bunlar, fotoğraflarınızın daha sonra Shutterstock’ta bulunup satın alınması için özellikle önemlidir. Bu nedenle, resminizi mümkün olduğunca kesin olarak tanımladığınızdan emin olun. Tüm terimler buraya İngilizce olarak girilmelidir.
 • Kişiler veya tanınabilir mülkler için izinlerin verildiğine dikkat etmek önemlidir. Burada resmi ticari olarak satabilmeniz için ilgili kişiden veya sahibinden bir izne  ihtiyacınız vardır. Alternatif olarak, görselinizi editoryal kullanım için de sunabilirsiniz. O zaman onay gerekli değildir.
 • Gönder’e tıkladıktan sonra Shutterstock görseli inceler. Bu işlem genellikle bir veya iki gün sürer. Görsel kabul edilirse Shutterstock’ta hemen satışa sunulacaktır.
 • Eğer bir resim reddedilirse, neden reddedildiği hakkında da bilgilendirileceksiniz. Ardından, istediğiniz zaman ayarlamalar yapma ve görüntüyü yeniden gönderme seçeneğiniz vardır.

Shutterstock üzerinden gelir elde edin

Birçok fotoğrafçı için en önemli soru Shutterstock’ta ne kadar para kazanılabileceğidir. Ancak bu, çok sayıda faktöre bağlıdır ve genel olarak yanıtlanamaz.
 • Temel olarak, portföyünüzde ne kadar çok görsel varsa, o kadar çok satarsınız. Her ay kayda değer bir ek gelir elde etmek için portföyünüz zaten birkaç yüz resim içermelidir.
 • Görüntülerin kalitesi ve benzersizliği de belirleyicidir. Shutterstock zaten birçok konuda satmayı zorlaştıracak tonlarca görsele sahip. Öte yandan, hala az malzeme bulunan bir niş bulursanız, daha fazla satarsınız.
 • Birçok Shutterstock satıcısı, düzenli olarak yeni görseller yüklediklerinde daha iyi satışlar rapor ediyor. Sosyal medya platformlarına benzer şekilde, yüksek düzeyde bir aktivite, ilgili sağlayıcı için bir avantaj gibi görünüyor. Algoritma daha sonra görüntüleri daha iyi yerleştiriyor.
 • Başka bir ipucu: Video oluşturmayı seviyorsanız bu dosyaları Shutterstock’ta da yayınlayabilirsiniz. Burada resimlerden çok daha yüksek gelir elde edilebilir.
 • Temel olarak, Shutterstock’taki satışlardan geçiminizi sağlamayı beklememelisiniz. Yüksek kaliteli bir portföy oluşturursanız, küçük bir aylık ek gelir kesinlikle mümkündür. Bir resim yüklendikten sonra, onunla tekrar çalışmanıza gerek kalmadan tekrar tekrar satılabilir.

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.

Takip Et!

Sosyal Medyada Biz

Duyuru, indirim, çekilişlerden haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.